Wed. Feb 24th, 2021

MULTANI MAL MODI COLLEGE, PATIALA

Committees 2020-21

Academic Council

  1. Ms. Shailendra Kaur
    2. Mr. V.P. Sharma
    3. Ms. Jasvir Kaur
    4. Dr. Gurdeep Singh
    5. Ms. Neena Sareen
    6. Dr. Ashwani Kumar
    7. Dr. Rajeev Sharma
    8. Dr. Neeraj Goyal
    9. Mr. Vinay Garg
    10. Dr. Ajit Kumar
    11. Dr. Ganesh K. Sethi
    12. Dr. Sanjay Kumar
    13. Dr. Kuldeep Kumar
    14. Dr. Nishan Singh
    15. Dr. Varun Jain

Building Committee

  1. Mr. V.P. Sharma
    2. Dr. Gurdeep Singh
    3. Dr. Ashwani Kumar
    4. Dr. Neeraj Goyal
    5. Dr. Ajit Kumar
    6. Sh. Ajay Kumar Gupta

House Exam (Examination Committee)

  1. Dr. Ajit Kumar
    2. Dr. Harmohan Sharma
    3. Dr. Kuldeep Kumar
    4. Sh. Vinod Sharma

Time Table Committee

  1. Mr. V.P. Sharma
    2. Dr. Ashwani Kumar
    3. Dr Harmohan Sharma
    4. Ms. Parminder Kaur
    5. Dr. Varun Jain

Career Counseling and Guidance Cell

  1. Ms. Shailendra Sidhu
    2. Dr. Neeraj Goyal
    3. Dr. Varun Jain

Placement Cell

  1. Dr. Rohit Sachdeva
    2. Ms. Parminder Kaur

Extra Co-Curricular (Youth Welfare Committee)

  1. Dr. Gurdeep Singh
    2. Ms. Neena Sareen
    3. Dr. Rajeev Sharma
    4. Dr. Manjit Kaur
    5. Dr. Ajit Kumar
    6. Dr. Harmohan Sharma
    7. Dr. Veenu Jain

Students Welfare committee (Boys & Girls)

  1. Ms. Shailendra Kaur
    2. Mr. Ved Parkash Sharma
  2. Ms. Jagdeep Kaur
  3. Sh. Nishan Singh

Anti Ragging Committee

  1. Mr. Ved Parkash Sharma
    2. Dr. Ashwani Kumar Sharma
    3. Dr. Manjit Kaur
    4. Dr. Neeraj Goyal
    5. Dr. Deepika Singla

Admission Committee

  1. Ms. Shailendra Kaur
    2. Mr. Ved Parkash Sharma
    3. Dr. Gurdeep Singh
    4. Ms. Neena Sareen
    5. Dr. Ashwani Kumar
    6. Dr. Rajeev Sharma
    7. Dr. Neeraj Goyal
    8. Mr. Vinay Garg
    9. Dr. Ajit Kumar
    10. Dr. Kuldeep Kumar
    11. Dr. Varun Jain

Library Committee

  1. Mr. Ved Parkash Sharma
    2. Dr. Gurdeep Singh
    3. Ms. Neena Sareen
    4. Dr. Rajeev Sharma
    5. Dr. Neeraj Goyal
    6. Dr. Harmohan Sharma
    7. Dr. Arvind Mittal

Grievances and Sexual Harassment Redressal Committee

  1. Ms. Shailendra Kaur
    2. Dr. Gurdeep Singh
    3. Ms. Jagdeep Kaur
    4. Dr. Ganesh K.Sethi
    5. Ms. Parminder Kaur

Press & Publicity Committee

  1. Dr. Gurdeep Singh
  2. Dr. Kuldeep Kaur
    3. Ms. Poonam Dhiman
    4. Sh. Ajay Kumar Gupta
    5. Sh. Vinod Sharma

Campus Beautification Committee

  1. Ms. Jasvir Kaur
    2. Ms. Chetna Gupta
    3. Ms. Veenu Jain
    4. Ms. Arshdeep kaur
    5. Ms. Amanjot Kaur
    6. Mr. Jaib Singh
    7. Mr. Ram Achal
    8. Mr. Rajesh Kumar

Prizes and Mementoes Committee

  1. Dr. Gurdeep Singh
    2. Dr. Rajeev Sharma
    3. Dr. Harmohan Sharma
    4. Ms. Parminder Kaur
    5. Dr. Deepika Singla
    6. Dr. Nishan Singh
    7. Dr. Amandeep Kaur
    8. Dr. Gagandeep Kaur
    9. Ms. Arshdeep Kaur

Pandal and Shamyana Committee

  1. Dr. Gurdeep Singh
    2. Dr. Ashwani Sharma
    3. Dr. Neeraj Goyal
    4. Dr. Sanjay Kumar
    5. Mr. Gurpreet Singh
    6. Sh. Ajay K. Gupta
    7. Mr. Narinder Kumar
    8. Mr. Ram Kumar

Refreshment and Hospitality Committee

  1. Dr. Rohit Sachdeva
    2. Dr. Sumeet Kumar
    3. Ms. Anita
    4. S. Jaswinder Singh – LAB
    5. S. Bant Singh

Discipline Committee

  1. Mr. V. P. Sharma
    2. Dr. Sukhdev Singh
    3. Dr. Varun Jain
    4. Dr. Nishan Singh
    5. Dr. Veerpal Kaur
    6. Dr. Devinder Singh
    8. Dr. Harneet Singh
    9. Dr. Anupama Parmar
    10. Mr. Gurpreet Singh
    11. Dr. Rupinder Singh
    12. Dr, Rupinder Sharma
    13. Mr. Ajay Bharti

Canteen Committee

  1. Ms. Shailendra Kaur
    2. Mr. V.P. Sharma
    3. Dr. Gurdeep Singh
    4. Ms. Jagdeep Kaur
    5. Dr Rohit Sachdeva
    6. Sh. Ajay Kumar Gupta

Sports Committee

  1. Dr. Gurdeep Singh
    2. Ms. Neena Sareen
    3. Dr Ashwani Sharma
    4. Dr Nishan Singh

Prospectus Committee

  1. Dr. Ganesh K Sethi
    2. Dr. Harmohan Sharma

UGC Committee

  1. Dr. Ashwani Kumar
    2. Dr. Rajiv Sharma
    3. Dr. Neeraj Goyal
    4. Mr. Vinay Garg
    5. Dr. Sanjay Kumar

E-Resources/ In-House Software Development/Maintenance Committee

  1. Mr. Vinay Garg
    2. Dr. Sukhdev Singh
    3. Sh. Vinod Sharma

Committee for Persons with Different-ability

  1. Mr. Ved Parkash Sharma
    2. Dr. Manjit Kaur
    3. Dr Nishan Singh

Editorial Board – The Luminary

  1. Dr. Khushvinder Kumar (Principal)
    2. Ms Shailendra Kaur (Editor-in-Chief)
    3. Ms. Shailendra Kaur (Editor, English Section)
    4. Dr. Gurdeep Singh (Editor, Punjabi Section)
    5. Ms. Neena Sareen (Editor, Commerce Section)
    6. Dr. Ashwani Sharma (Editor, Science Section)
    7. Dr. Neeraj Goyal (Editor, News Section)
    8. Dr. Harmohan Sharma (Editor, Computer Science Section)
    9. Dr. Rupinder Sharma (Editor, Hindi Section)
    10. Sh. Vinod Sharma (Technical Support)

SC/ST, Minorities and Other Scholarships Committee

  1. Dr. Ganesh Kumar Sethi
    2. Ms. Parminder Kaur
    3. Sh. Manish Goyal
    4. Sh. Gopal Nath Sharma

Environment and Energy Conservation

  1. Dr. Ashwani Sharma
    2. Dr. Munish Sharma
    3. Dr. Bhanavi Wadhawan

Campus Maintenance Committee

  1. Dr. Neeraj Goyal
    2. Sh. Ajay Kumar Gupta
    3. Sh. Ram Achal

Internal Quality Assurance Cell (IQAC 2018)

  1. Dr. Khushvinder Kumar
    2. Col. Karminder Singh
    3. Sh. Surindra Lal
    4. Dr. B B Singla
    5. Sh. V. P. Sharma
    6. Dr. Ashwani Sharma
    7. Dr. Neeraj Goyal
    8. Dr. Ajit Kumar
    9. Dr. Ganesh Kumar Sethi
    10. Dr. Sanjay Kumar
    11. Dr. Deepika Jindal
    12. Sh. Ajay Gupta
    13. Sh. Vinod Sharma
    14. Mr. Iqbal Singh
    15. Ms. Taneesha
    16. Mr. Shashav Sharma
    17. Mr. Bakshdeep Singh
    18. Mr. Jasmine Kaur

Research Committee

  1. Dr. Sanjay Kumar
    2. Dr. Kuldeep Kumar
    3. Dr. Deepika Singla

General Purchase Committee

  1. Dr. Neeraj Goyal
    2. Dr. Rohit Sachdeva
    3. Dr. Harmohan Sharma
    4. Sh. Ajay Kumar Gupta

Fee Concession

  1. Ms. Shailendra Kaur
    2. Mr. V. P. Sharma
    3. Dr. Gurdeep Singh
    4. Ms. Neena Sareen
    5. Dr. Ashwani K. Sharma
    6. Dr. Rajeev Sharma
    7. Dr. Nishan Singh

Nodal Officers

  1. Ms. Shailendra Kaur – Anti Ragging/Women Grievance Cell
    2. Ms. Neena Sareen – RTS/PIO(RTI)
    3. Mr. V. P. Sharma – SVEEP, Different-Ability Persons
    4. Dr. Ashwani K. Sharma – Swacchta, Solid Waste Management
    5. Dr. Rajeev Sharma – Buddy Group, B.Voc. Courses
    6. Dr Neeraj Goyal-Online & Capacity Building Courses/Certificate Course (Management)
    7. Dr. Ajit Kumar – AISHE/NIRF, B.Voc. Courses
    8. Dr. Ganesh K. Sethi – Govt. Scholarships
    9. Dr. Rohit Sachdeva – Placement Cell/ Online Capacity Building Courses/Certificate Course (Computer Science)
    10. Dr Kanandeep- Online Capacity Building Courses/Certificate Course (Sciences)
    11. Dr Amandeep Kaur- Online Capacity Building Courses/Certificate Course (Commerce)
    12. Mr. Harpreet Singh- Online Capacity Building Courses/ Certificate Course (Humanities)

Alumni Association

  1. Mr. Vinay Garg
  2. Dr Harmohan Sharma
  3. Dr. Varun Jain
  4. Ms. Vaneet Kaur
  5. Sh Jaswinder Singh
  6. Sh Sanjay Gupta
  7. Sh Vinod Sharma

 

MULTANI MAL MODI COLLEGE, PATIALA
Committees 2019-2020

Academic Council

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Mrs. Shailendra Kaur
3. Mr. V.P. Sharma
4. Mrs. Jasvir Kaur
5. Dr. Gurdeep Singh
6. Mrs. Neena Sareen
7. Dr. Ashwani Kumar
8. Dr. Rajeev Sharma
9. Dr. Neeraj Goyal
10. Mr. Vinay Garg
11. Dr. Ajit Kumar
12. Dr. Ganesh K. Sethi
13. Dr. Sanjay Kumar
14. Dr. Kuldeep Kumar
15. Dr. Nishan Singh
16. Dr. Varun Jain

Building Committee

1. Mr. V.P. Sharma
2. Dr. Gurdeep Singh
3. Dr. Ashwani Kumar
4. Dr. Neeraj Goyal
5. Dr. Ajit Kumar
6. Sh. Ajay Kumar Gupta

House Exam (Examination Committee)

1. Dr. Ajit Kumar
2. Dr. Harmohan Sharma
3. Dr. Kuldeep Kumar
4. Sh. Vinod Sharma

Time Table Committee

1. Mr. V.P. Sharma
2. Dr. Ashwani Kumar
3. Dr Harmohan Sharma
4. Mrs. Parminder Kaur
5. Dr. Varun Jain

Career Counseling and Guidance Cell

1. Mrs. Shailendra Sidhu
2. Dr. Neeraj Goyal
3. Dr. Varun Jain

Placement Cell

1. Dr. Rohit Sachdeva
2. Mrs. Parminder Kaur

Extra Co-Curricular (Youth Welfare Committee)

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Mr. Ved Parkash Sharma
3. Dr. Gurdeep Singh
4. Mrs. Neena Sareen
5. Dr. Rajeev Sharma
6. Dr. Manjit Kaur
7. Dr. Ajit Kumar
8. Dr. Harmohan Sharma
9. Dr. Veenu Jain

Students Welfare committee (Boys & Girls)

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Mrs. Shailendra Kaur
3. Mr. Ved Parkash Sharma
4. Sh. Nishan Singh

Anti Ragging Committee

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Mr. Ved Parkash Sharma
3. Dr. Ashwani Kumar Sharma
4. Dr. Manjit Kaur
5. Dr. Neeraj Goyal
6. Dr. Deepika Singla

Admission Committee

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Mrs. Shailendra Kaur
3. Mr. Ved Parkash Sharma
4. Dr. Gurdeep Singh
5. Mrs. Neena Sareen
6. Dr. Ashwani Kumar
7. Dr. Rajeev Sharma
8. Dr. Neeraj Goyal
9. Mr. Vinay Garg
10. Dr. Ajit Kumar
11. Dr. Kuldeep Kumar
12. Dr. Varun Jain

Library Committee

1. Mr. Ved Parkash Sharma
2. Dr. Gurdeep Singh
3. Mrs. Neena Sareen
4. Dr. Rajeev Sharma
5. Dr. Neeraj Goyal
6. Dr. Harmohan Sharma
7. Dr. Arvind Mittal

Grievances Redressal and Sexual Harassment Committee

1. Mrs. Shailendra Kaur
2. Dr. Gurdeep Singh
3. Mrs. Jagdeep Kaur
4. Dr. Ganesh K.Sethi
5. Mrs. Parminder Kaur

Press & Publicity Committee

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Dr. Kuldeep Kaur
3. Ms. Poonam Dhiman
4. Sh. Ajay Kumar Gupta
5. Sh. Vinod Sharma

Campus Beautification Committee

1. Mrs. Mrs. Jasvir Kaur
2. Ms. Chetna Gupta
3. Dr. Veenu Jain
4. Dr. Jaspreet Kaur (Pbi)
5. Ms. Amanjot Kaur
6. Mr. Jaib Singh
7. Mr. Ram Achal
8. Mr. Rajesh Kumar

Prizes and Mementoes Committee

1. Dr. Gurdeep Singh
2. Dr. Rajeev Sharma
3. Dr. Harmohan Sharma
4. Mrs. Parminder Kaur
5. Dr. Deepika Singla
6. Dr. Nishan Singh
7. Ms. Amandeep Kaur
8. Ms. Gagandeep Kaur
9. Ms. Arshdeep Kaur

Pandal and Shamyana Committee

1. Dr. Gurdeep Singh
2. Dr. Ashwani Sharma
3. Dr. Neeraj Goyal
4. Dr. Sanjay Kumar
5. Mr. Gurpreet Singh
6. Sh. Ajay K. Gupta
7. Mr. Narinder Kumar
8. Mr. Ram Kumar

Refreshment and Hospitality Committee

1. Dr. Rohit Sachdeva
2. Dr. Sumeet Kumar
3. Ms. Poonam Sharma
4. S. Jaswinder Singh – LAB
5. S. Bant Singh

Discipline Committee

1. Mr. V. P. Sharma
2. Dr. Sukhdev Singh
3. Dr. Varun Jain
4. Dr. Nishan Singh
5. Dr. Veerpal Kaur
6. Dr. Devinder Singh
7. Mr. Sadhu Singh
8. Mr. Harneet Singh
9. Dr. Anupama Parmar
10. Mr. Gurpreet Singh
11. Dr. Gurjant Singh
12. Dr. Rupinder Singh
13. Mr. Ajay Bharti

Canteen Committee

1. Mrs. (Mrs.) Shailendra Kaur
2. Mr. V.P. Sharma
3. Dr. Gurdeep Singh
4. Mrs. Jagdeep Kaur
5. Dr Rohit Sachdeva
6. Sh. Ajay Kumar Gupta

Sports Committee

1. Dr. Gurdeep Singh
2. Mrs. Neena Sareen
3. Dr Ashwani Sharma
4. Dr Nishan Singh

Prospectus Committee

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Dr. Ganesh K Sethi
3. Dr. Harmohan Sharma

UGC Committee

1. Dr. Ashwani Kumar
2. Dr. Rajiv Sharma
3. Dr. Neeraj Goyal
4. Mr. Vinay Garg
5. Dr. Sanjay Kumar

E-Resources/ In-House Software Development/Maintenance Committee

1. Mr. Vinay Garg
2. Dr. Sukhdev Singh
3. Sh. Vinod Sharma

Committee for Persons with Different-ability

1. Mr. Ved Parkash Sharma
2. Dr. Manjit Kaur
3. Dr Nishan Singh

Editorial Board – The Luminary

1. Dr. Khushvinder Kumar (Principal)
2. Dr. Baljinder Kaur (Editor-in-Chief)
3. Mrs. Shailendra Sidhu (Editor, English Section)
4. Dr. Gurdeep Singh (Editor, Punjabi Section)
5. Mrs. Neena Sareen (Editor, Commerce Section)
6. Dr. Ashwani Sharma (Editor, Science Section)
7. Dr. Neeraj Goyal (Editor, News Section)
8. Dr. Harmohan Sharma (Editor, Computer Science Section)
9. Dr. Rupinder Sharma (Editor, Hindi Section)
10. Sh. Vinod Sharma (Technical Support)

SC/ST, Minorities and Other Scholarships Committee

1. Dr. Ganesh Kumar Sethi
2. Mrs. Parminder Kaur
3. Sh. Manish Goyal
4. Sh. Gopal Nath Sharma

Environment and Energy Conservation

1. Dr. Ashwani Sharma
2. Dr. Munish Sharma
3. Dr. Bhanavi Wadhawan

Campus Maintenance Committee

1. Dr. Neeraj Goyal
2. Sh. Ajay Kumar Gupta
3. Sh. Harbhajan Singh

Internal Quality Assurance Cell (IQAC 2018)

1. Dr. Khushvinder Kumar
2. Col. Karminder Singh
3. Sh. Surindra Lal
4. Dr. B B Singla
5. Sh. V. P. Sharma
6. Dr. Ashwani Sharma
7. Dr. Neeraj Goyal
8. Dr. Ajit Kumar
9. Dr. Ganesh Kumar Sethi
10. Dr. Sanjay Kumar
11. Dr. Deepika Jindal
12. Sh. Ajay Gupta
13. Sh. Vinod Sharma
14. Ms. Sarabhjot Kaur
15. Ms. Reetika
16. Mr. Bhavesh Mehta
17. Ms. Satnam Singh
18. Mr. Jasmine Kaur

Research Committee

1. Dr. Sanjay Kumar
2. Dr. Kuldeep Kumar
3. Dr. Deepika Singla

General Purchase Committee

1. Dr. Neeraj Goyal
2. Dr. Rohit Sachdeva
3. Dr. Harmohan Sharma
4. Sh. Ajay Kumar Gupta

Fee Concession

1. Dr. Baljinder Kaur
2. Mr. V. P. Sharma
3. Dr. Gurdeep Singh, Chairman, Sports Committee
4. Mrs. Neena Sareen
5. Dr. Ashwani K. Sharma
6. Dr. Rajeev Sharma
7. Dr. Nishan Singh – Sports

Nodal Officers

1. Dr. Baljinder Kaur – Anti Ragging Cell
2. Mrs. Shailendra Sidhu – Women Cell/ RTS/PIO(RTI)
3. Mr. V. P. Sharma – SVEEP, Different-Ability Persons
4. Dr. Ashwani K. Sharma – Swacchta, Solid Waste Management
5. Dr. Rajeev Sharma – Buddy Group, B.Voc. Courses
6. Dr Neeraj Goyal-Online Capacity Building Courses/MOOCs (Management)
7. Dr. Ajit Kumar – AISHE/NIRF, B.Voc. Courses
8. Dr. Ganesh K. Sethi – Govt. Scholarships
9. Dr. Rohit Sachdeva – Placement Cell/ Online Capacity Building Courses/MOOCs (CS)
10. Dr Kanandeep- Online Capacity Building Courses/MOOCs (Sciences)
11. Dr Amandeep Kaur- Online Capacity Building Courses/MOOCs (Commerce)
12. Ms. Harleen- Online Capacity Building Courses/MOOCs (Humanities)

Alumni Association

1. Mr. Vinay Garg
2. Dr Harmohan Sharma
3. Mrs. Vaneet Kaur
4. Sh Jaswinder Singh
5. Sh Sanjay Gupta
6. Sh Vinod Sharma